Jaki ekran wybrać do kina domowego?

Wybórekranów do kina domowego jest coraz bogatszy i zróżnicowany pod względem ceny i jakości. W tym materiale skupię się na ekranach które będą wyposażeniem pomieszczenia, pełniącego jednocześnie inne funkcje np. salonu lub jadalni. Ekrany do kina domowego, do pomieszczeń przeznaczonych tylko do projekcji, to trochę inny temat i nim zajmiemy się innym razem.

Gdy wybraliśmy projektor, znamy jego wszystkie podstawowe parametry oraz możliwości umiejscowienia go w naszym pomieszczeniu, możemy zabrać się za wybór ekranu. Ekran do kina domowego powinien mieć proporcje takie, jak obraz z projektora, przy jego naturalnej rozdzielczości, czyli najbardziej popularny obecnie w kinie domowym format 16 na 9.

Określając szerokość ekranu należy, że nie powinna być ona większa niż 70% odległości ekranu od najbliższego widza. Oczywiście jest to wartość przybliżona i może zależeć od indywidualnych preferencji. Wybierając miejsce na nasz ekran do kina domowego nie możemy zapomnieć żeby jego dolna krawędź nie była umieszczona wyżej niż 0,8 – 1 m. od posadzki.

W zależności od naszych możliwości finansowych powinniśmy zadbać o to, aby nasz ekran do kina domowego był wyposażony w czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując właściwości ludzkiego oka, powoduje ono, że odbieramy obraz jako bardziej nasycony barwami i kontrastowy. Ekran ramowy może dodatkowo mieć ramę pokrytą czarnym welurem, co wzmacnia rezultat, pochłaniając wszelkie zbyteczne, jasne refleksy.

W ekranach zwijanych problemem jest zachowanie perfekcyjnie płaskiej powierzchni, zwłaszcza w pobliżu zewnętrznych, pionowych krawędzi. W miarę użytkowania ekranu, mają one tendencję do zawijania się do tyłu, bądź do przodu. Żeby temu zapobiec, w droższych ekranach używa się linek do których zamocowane są pionowe krawędzie ekranu. Linki te, napinacze, zwijają się razem z ekranem. Ekrany ramowe z powodu całkowicie innej budowy, są całkowicie pozbawione tych mankamentów.

Podejmując decyzję, jaki materiał powierzchni projekcyjnej powinien mieć nasz ekran do kina domowego, trzeba wziąć pod uwagę możliwość kontrolowania oświetlenia w naszym pomieszczeniu. Jeżeli możemy je w pełni zaciemnić, wybierzmy materiał szary. Kolor ten uwydatnia kontrast i lepiej odwzorowuje kolory, charakteryzuje się jednak w miarę niedużym współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).

Dodaj komentarz