Silniki elektryczne prądu stałego w liniach do bułek

Silniki elektryczne prądu stałego w liniach do bułek

W liniach do bułek wyposażonych w precyzyjne układy wspomagające główny proces przetwarzania ciasta zachodzi często potrzeba zainstalowania silniczków prądu stałego do ich poruszania

Silniki prądu stałego można w najprostszy sposób podzielić na trzy kategorie: bocz­nikowe, szeregowe i bocznikowo-szeregowe.

Na przykładzie silnika bocznikowego rozpatrzyć można pewne ogól­ne właściwości silników elektrycznych prądu stałego. Silników elektrycznych prądu stałego, z wyjąt­kiem bardzo małych, nie wolno przy­łączać bezpośrednio do sieci, tylko zawsze za pośrednictwem tzw. rozrusz­nika, czyli opornika rozruchowego włą­czonego w szereg z obwodem twornika.

Gdyby przyłączyć silnik zainstalowany w linii do bułek jak na stronieopisującej tego typu urządzenia o nieru­chomym tworniku do sieci na pełne napięcie, przez silnik popłynie prąd wielokrotnie przekraczający prąd zna­mionowy, np. w silniku o znamiono­wym napięciu U = 220 V i prądzie I 24 A oraz o oporze twornika równym 0,5 Q popłynąłby wysoki prąd rozruchu, a w takim układzie mielibyśmy w silniku prąd prawie dwudziestokrotnie większy. Tak znaczny prąd może wywołać uszkodzenie silnika, dlatego włączony szeregowo z twornikiem opornik ogranicza prąd rozruchu do natężenia dopuszczalnego.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 51 (ostatnio: 22.08.2021 03:30:55)
  • yahoo: 7 (ostatnio: 22.10.2016 22:14:56)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz