RTG Wrocław

RTG Wrocław

RTG to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie. Stosuje się ją przede wszystkim w medycynie, głównie w diagnostyce układu kostnego. Metoda promieniowania rentgenowskiego opiera się o zjawisko różnego pochłaniania promieni przez różne tkanki ciała.

Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie kliszy fotograficznej w zależności od natężenia tego promieniowania. Kość wykazuje znacznie większą zdolność pochłaniania promieni niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione.

W większości przypadków badania RTG nie wymagają specjalnego przygotowania – oprócz badań kontrastowych. Sposób wykonywania RTG różnych odcinków ciała jest prawie identyczny. Pacjent zgodnie ze wskazówkami technika odsłania badaną część ciała, a następnie ustawia się w takiej pozycji, która ułatwi wykonanie prześwietlenia. W niektórych przypadkach osoba badana musi wykonać dodatkowe czynności np. w przypadku RTG klatki piersiowej (nabrać pełen wdechu i wstrzymać na kilka sekund oddychanie). Badanie jest bezbolesne, jednakże nie jest obojętne dla zdrowia, dlatego ogranicza się je do minimum. Skierowania na badania wystawiają najczęściej lekarze specjaliści: ortopeda, chirurg, neurolog itp. Najczęściej prześwietlenia wykonuje się przy złamaniach kończyn, chorobach stawów, wadach narządów ruchu czy schorzeniach w obrębie klatki piersiowej.

Pracownia rtg w centrum medycznym Multi-Med dysponuje doskonałej klasy sprzętem firmy PROTEC. Wykonujemy prześwietlenia klatki piersiowej, kończyn, miednicy, kręgosłupa, czaszki i wiele innych.


Ocena: 4,5/5 (4 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 51.1161001, Długość geograficzna: 17.0601547

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 47 (ostatnio: 09.12.2018 20:57:47)
  • yahoo: 24 (ostatnio: 02.02.2018 00:05:50)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz