Instalacje elektryczne zegarowe a pomiary elektryczne

Instalacje elektryczne zegarowe a pomiary elektryczne

Instalacje elektryczne zegarowe zalicza się do sygnalizacji oznajmującej, które muszą być poddawane systematycznym pomiarom elektrycznym.

W użyciu są rodzaje zegarów elektrycznych.

Synchroniczne, napędzane silniczkiem synchronicznym o mocy kilku watów. Zegary te nie są zbyt dokładne, ponieważ wskazania ich zależą od częstotliwości sieci, która na ogół nie utrzymuje się ściśle na stałym poziomie. Uruchomienie zegara synchronicznego dokonuje się przez rozruch ręczny silniczka.

Zegary sprężynkowe z naciąganiem elektrycznym. Naciąg sprę­żyny zegara dokonuje się za pośrednictwem silniczka elektryczne­go lub cewki z rdzeniem wciąganym.

W przypadku kiedy zachodzi konieczność zainstalowania du­żej ilości zegarów, np. na dworcach kolejowych, uczelniach, fabry­kach, domach zdrojowych itp. stosuje się instalację z zegarem–matką i zegarami wtórnymi. Zegar-matka jest to dokładny zegar wahadłowy, napędzany sprężyną naciąganą co pewien czas spe­cjalnym silniczkiem elektrycznym.

Zegar-matka, na którym muszą by wykonane specjalistyczne pomiary elektryczne opisane w serwisie opisującym wszelkiego rodzaju badania elektryczne jest zaopatrzony w mechanizm impulsowy, który co minutę przesyła impulsy do zegarów elektrycznych wtórnych, powodując obrót skokami ich osi, na których osadzone są wska­zówki.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 63 (ostatnio: 02.10.2020 10:27:26)
  • yahoo: 6 (ostatnio: 15.05.2016 15:58:07)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz